Starobohnické posvícení 2011

V sobotu 21. května se již počtvrté uskutečnilo na starobohnické náměstí Starobohnické posvícení.

 

 

Proč je posvícení zrovna v květnu a ne na podzim

jak to většinou bývá?

Protože na to máme papír!

 

Kostel svatého Petra a Pavla v Praze 8 – Bohnicích byl vysvěcen 30. května 1158 králem Vladislavem. Dochovala se zakládací listina – tzv. autentika, která je uložena v památkovém ústavu. Jedná se o unikát, která má jenom velmi málo kostelů.

 

Posvícení je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela.

Výraz posvícení znamená totéž co posvěcení. Slavilo se původně ve výroční dne posvěcení kostela, které bylo vždy velmi slavnostně připomínáno. Vzhledem k nejednotnosti oslav posvícení roku 1786 císař Josef II. nařídil slavit posvícení jednotně třetí říjnovou neděli po svátku svatého Havla – odtud termín havelské posvícení. V nové době v obcích, kde není známé datum posvěcení kostela, se drží dále tzv. císařského posvícení, jinak přešli k oslavám na den známého data.

 

 

CO VÁŠ ČEKÁ?
*Staročeský jarmark - stánky s občerstvením a pochutinami. Neodmyslitelně k bohnickému posvícení patří i pečené maso, klobásy, bramboráky plněné masem, pečené ryby, stánek s vínem. Ze sladkého sortimentu tu najdete například staročeké trdlo a posvícenské koláče. Součástí budou i farmářské trhy, nakoupit  si budete moci čerstvou zeleninu, mléko, sýry, kozí speciality atd. U farního stánku bude již tradiční prodej posvícenské tomboly a hra nejenom pro děti.

 

* Program posvícení najdete v odkazu program

 

 

 

 

RÁDI SOUTĚŽÍTE?

Upečte nebo namalujte POSVÍCENSKÝ KOLÁČ a přineste do 16 hodin na náměstí.

Odborná porota vyhodnotí pekařská a umělecká díla a pro vítěze budou připraveny hodnotné ceny.

 

JAK NÁM MŮŽETE POMOCI?

Děkujeme tímto za jakoukoli projevenou podporu. Starobohnické slavnosti se neobejdou bez štědrých příspěvků a pomoci bohnických sousedů a přátel. 
Slavnosti ve Starých Bohnicích jsou pořádány jako neziskové. Náklady na vystupující umělce přesahují možné příjmy. Čas a úsilí organizátorů je věnováno zdarma s vizí obnovování starých tradic, kdy se sousedé potkávali při významných událostech v roce.
Cítíte-li jako prospěšné pomoci s uspořádáním slavnosti, kontaktujte nás prosím.
 
Jakou uvítáme pomoc?

- peněžní dary pro hudebníky a tanečníky účinkující na podiu v rámci programu
- věcné dary do tomboly, jejíž výtěžek rovněž hradí účinkující na podiu
- nezištnou fyzickou pomoc s organizací

Peněžní dary je možné zaslat na účet pro pořádání slavností ve Starých Bohnicích: 001003-0209381369/0800

Předem děkujeme!